Dłużec Parafia Świętego Mikołaja
MSZE ŚWIĘTE
NIEDZIELE I ŚWIĘTA
Msze św. codziennie godz. 18.00 (17.00) ,  
w niedziele i święta godz. 8.30, 11.00, 16.00

Na stronie między innymi:

  
HISTORIA PARAFII

Parafia powstała przed 1325 rokiem, natomiast wzmianki o kościele
pw. Świętego Mikołaja pochodzą z lat 1325 - 1327.
Okręg parafialny obejmował w XV wieku Dłużec, a w 1598 roku dołączono mieszkańców
Kąpiel Wielkich oraz części Lgoty Wolbromskiej. Parafia została zlikwidowana po upadku powstania styczniowego, ponieważ proboszcz brał w nim udział. Zesłano go na Syberię, jego majątek skonfiskowano i podzielono pomiędzy żołnierzy, organistę, kościelnego oraz wyrobników.
   Po rewolucji w 1905 roku car ogłosił amnestię oraz pewną swobodę, która objęła swym zakresem obywateli oraz instytucję kościoła. Wówczas mieszkańcy wsi ogłosili składkę na budowę plebani i cmentarza grzebalnego i zaczęli się starać o odłączenie Dłużca od parafii w Wolbromiu.
   W 1921 roku do wsi przybył ks. Miłaszewski, którego mieszkańcy tej miejscowości bardzo lubili i cenili. Biskup kielecki Augustyn Łosiński odwiedził Dłużec i erygował czyli powołał na nowo parafię jeszcze w tym samym roku. Obecny drewniany kościół znajdujący się na wzgórzu, został zbudowany, jak podają źródła w 1780 lub 1786 roku, niewątpliwie należy do niepowtarzalnych zabytków, jest trzecią z kolei świątynią, stającą na tym samym miejscu. Ołtarz główny reprezentuje sztukę barokową, natomiast cztery ołtarze boczne  renesansową, z czego jeden jest tryptykiem. Całości dopełniają siedemnastowieczne obrazy oraz gotyckie figury (najstarsza przedstawiająca św. Mikołaja pochodzi z XIII wieku).
  Z jednym z ołtarzy związana jest legenda, głosi ona, iż zostawił go w Dłużcu król Sobieski, gdy wracał spod Wiednia. Warto wspomnieć o dwóch zabytkowych dzwonach, które umieszczone są w niewielkiej wieży na dachu kościoła oraz w drewnianej zabytkowej dzwonnicy, znajdującej się na placu otaczającym świątynię  jeden z nich powstał w 1595 roku.
 Oprócz tego warto zwrócić uwagę jeszcze na dwa obiekty o niespotykanym uroku. Pierwszym z nich jest nietypowa kapliczka  pomnik Matki Boskiej - figura została umieszczona w skale, drugi to kamienny ołtarz za kościołem. Kilka sosen stanowi nieodzowne uzupełnienie tego obiektu sakralnego. Krajobrazu dopełniają kapliczki. Do najciekawszych zaliczana jest murowana kapliczka św. Józefa w pobliżu kościoła. Jej malowniczy charakter podkreślają rosnące tam drzewa. Została ona usypana na kopcu, który jest zarazem mogiłą. Wiadomo również, że w Dłużcu istniała jeszcze jedna taka budowla o charakterze sakralnym, która powstała w 1904 roku. Została ona zniszczona w czasie pierwszej wojny światowej, aktualnie stoi tam nowa kapliczka postawiona w 1958 roku. Starsi mieszkańcy wsi pamiętają również wiszące na drzewach obrazy.
 
Zdjęcia archiwalne z 1 komunii świętych
Zdjęcia z 1 Komunii Świętych
które odbyły się w parafii Dłużec.


>>> galeria <<<

W dniu 2.08.2014 został pochowany na tutejszym cmentarzu Ks. Stanisław Pasich.

Stanisław PasichKs. Stanisław Pasich
Więcej zdjęć z pogrzebu.
>>> kliknij <<<

Zdjęcia byłych księży naszej parafii
Zdjęcia byłych księży
naszej parafii

 >>> klik <<<

Zdjęcia księży pochodzących
 z naszej parafii 


>>> klik <<<


Tekst opracował: Pan Marian Barczyk
Obecny kościół już trzeci na tym miejscu. Odbudowany został w 1780 roku za sprawą
Urszuli z Morsztynów Rawicz Dembińskiej.

Więcej na temat kościoła i kapliczek   >>>> kliknij <<<<
 Opracował: Pan Marian Barczyk


Rekolekcje w drodze 2018r.
Cześć 1
Cześć 2
Cześć 2
 

Rekolekcje w drodze 2017 

Ks. Andrzej Michniewski zorganizował dla parafialnej młodzieży rekolekcje w drodze śladami Św. Brata Alberta Chmielowskiego, pod hasłem „ Trzeba być dobrym jak chleb”. Rekolekcje – to w Kościele Rzymskokatolickim kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje. To oczyszczenie, odnowa duchowa, coś czego potrzebuję przynajmniej raz w roku. Pomagają spojrzeć i zrozumieć różne sprawy. Ich celem było pogłębienie więzi z Chrystusem i Kościołem, a także uzupełnienie nauki religii o właściwy wymiar katechetyczny. Rekolekcje podejmowały również zadania ewangelizacyjne wobec środowiska szkolnego. Nasze rekolekcje trwały od 29 kwietnia do 3 maja.
Ksiądz mówił o tym, aby uwierzyć w Jezusa, w Jego siłę miłosierdzia i przebaczenia, a będzie to początek przemiany w życiu człowieka.  W obecnych czasach chyba najbardziej brakuje nam właśnie Prawdy. Tylko, że jednym z podstawowych warunków poznania Prawdy jest pokora. A z tym jest już znacznie gorzej. Jezus mówi nam, że sens życia kryje się w Nim. Jeśli zatem wskazuje nam drogę, to jest ona sensowna, prowadząca do szczęścia. Jezus jest Życiem bo Życie to radość i piękno. Życie to poczucie zmiany, ruchu, ciągły zachwyt nad otrzymanym darem. Ksiądz mówił też o grzechu.

Tegoroczne rekolekcje były urozmaicone zwiedzaniem miejsc świeckich, które ukazują piękno stworzonego świata. Wyjazd był ciekawy i udany. Wśród dorosłych i młodzieży  tworzyła się miła atmosfera. Rekolekcje uświadomiły, że uczyć można się też poprzez zabawę, a z przypowieści biblijnych uczymy się nie tylko wiary. Przekazują one wielkie wartości, którymi powinien kierować się każdy człowiek. Rekolekcje nauczyły nas, że Jezus jest jedyną drogą do zbawienia.

Aby te zadania mogły być wypełnione, należało je starannie przygotować. Szczególną pieczę podczas wyjazdu rekolekcyjnego sprawował Ks. Proboszcz Andrzej Michniewski, Pani Poseł Lidia Gądek, Dyr. Krzysztof Szczepankiewicz, kierownik wyjazdu, nauczyciele i rodzice.

                                                                                                                                                                      redakcja: Magdalena Kiwior

Część 1 
Część 2 

 
Dzień Kapłański
W dniu 14 maja 2015 roku odbył się Dzień Kapłański w Kościele Parafialnym w Dłużcu. Dzień Kapłański W dniu 14 maja 2015 roku odbył się Dzień Kapłański w Kościele Parafialnym w Dłużcu.  


Więcej zdjęć w zakładce Aktualności  >>> kliknij <<<

Wycieczka
W dniu 1-3 maja 2015 zostały zorganizowane " Rekolekcje w drodze" do Kotliny Jeleniogórskiej.
Rekolekcje zorganizował  ks. proboszcz Andrzej Michniewski. Dzieci, młodzież i opiekunowie mieli możliwość wysłuchania słów stanowiących swoistą bazę homilii, kazań i komentarzy liturgicznych. Celem było nauczanie i przekazanie treści religijnych słuchaczom. Kazania odwoływały się najczęściej do Biblii, by jej prawdy odnieść do konkretnej sytuacji życiowej. Oprócz tego uczestnicy rekolekcji  zwiedzili ciekawe zabytki architektury sakralnej i świeckiej.
W. Kiwior



Więcej zdjęć  >>> kliknij <<<

700 lat parafii w Dłużcu
14 sierpnia 2011 r. odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 700-lecia istnienia parafii  w Dłużcu
oraz samej miejscowości Dłużec.

Na uroczystość zawitali miedzy innymi:
marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa
przewodniczący Sejmiku Małopolskiego Kazimierz Barczyk
radni Sejmiku Lidia Gądek i Józef Lasota
burmistrza miasta i gminy Wolbrom Jan Łaksa
wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Sośnierz