Jest to dokument pochodzący z prywatnych zbiorów sołtysa wsi Dłużec, Pana Mariana Barczyka.... Oraz zdjęcie ze zbiorów Pana Pielki. Jednostka nasza OSP została zorganizowana w 1923 roku i liczyła wówczas osiemnastu druhów. Od pierwszych chwil druhowie ci podjęli działania w kierunku znalezienia i pozyskania miejsca na swoją siedzibę. W ten sposób na prywatnym terenie wybudowali szopę, gdzie gromadzony był sprzęt przeciwpożarowy.
Zdjęcie ze zbiorów Pana Pielki.
Podczas wojny jednostka ta odegrała poważną rolę w niesieniu pomocy ludziom dotkniętym klęską pożarów. Prześladowanych przez okupanta, straż broniła i niosła niezbędną pomoc. W latach 50 tych na placu gromadzkim strażacy wybudowali barak z materiałów pozyskanych z rozbiórek starych bud i baraków. W tym czasie miała miejsce elektryfikacja wsi Dłużec. Mieszkańcy wozili słupy i wkopywali je. Aktywnie włączyli się również w budowę dróg.
W 1956 roku walne zebranie podjęło uchwałę w sprawie budowy remizy. Rozpoczęto akcję gromadzenia środków i niezbędnych materiałów budowlanych, we własnym zakresie. Trwało to dwa lata. W 1958 roku wynikła potrzeba budowy szkoły podstawowej we wsi Dłużec. W tym momencie strażacy zdecydowali się wesprzeć powyższe zamierzenie, przekazując całość materiałów zgromadzonych na budowę remizy. Była to ogromna pomoc ze strony naszej jednostki. Dzieci uczyły się w bardzo trudnych warunkach baraki, w których zimą często zamarzał atrament w kałamarzach. Warto tu podkreślić, że przewodniczącym komitetu budowy szkoły był sekretarz Zarządu OSP w Dłużcu druh Stanisław Pasich. Budowę szkoły zakończono i oddano do użytku 31. 07. 1961 r. Strażacy ciągle jednak myśleli o budowie własnej remizy. W latach 60 tych została ona rozpoczęta. Po jej zakończeniu nowy lokal został przeznaczony na potrzeby Gromadzkiej Rady Narodowej, a po jej likwidacji w budynku został usytuowany ośrodek zdrowia. W latach 70 tych budowany był w czynie społecznym wodociąg tzw. prowizorka. I znów strażacy dali o sobie znać, niosąc pomoc przy budowie. Lata osiemdziesiąte to czas kiedy powstaje projekt budowy ośrodka zdrowia. Jednostka straży włącza się aktywnie w prace przy budowie, przeznacza wypracowane środki na wykonanie stanu zerowego budynku. Ponadto straż dopłaca do wykupu działki od prywatnego właściciela. W 1986 roku budowa ośrodka zostaje ukończona. Natomiast obecny budynek powstał z dobudowania nowej części i odremontowania starej.
NIEKTÓRE
ZDARZENIA Z HISTORII OSP
1923 r. Zostaje
założona OSP liczy 30 członków.
1959 r.
Z wygospodarowanych funduszy OSP zakupuje cegłę na budowę
remizy. w tym samym roku OSP przekazuje tą
cegłę na budowę szkoły. Remizę zbudowano z
części baraku starej szkoły który znajdował się na placu OSP.
Remizę budowano w latach 1962 do 1964. 1972
r.
Straż otrzymuje samochód strażacki. 1973
r. Zostaje ufundowany i przekazany straży SZTANDAR uroczystość
ta odbyła się 10.06.
1974 r.
Zostaje założona orkiestra dęta. Straż zakupuje niezbędne
instrumenty.
1978 r.
Zakupujemy stoliki krzesła itp: do remizy. 1982 r.
Zradza się pomysł budowy ośrodka zdrowia. Niwelujemy teren w
czynie wykonujemy ławy pod budowlę
Inicjatywa ta jest symbolem naszej społecznej działalności i żaangażowania. 1983 r.
Straż postanawia zakupić dwa autokary marki SAN H-100. Z
autokarów korzystała straż orkiestra i
młodzież szkolna. Jesienią tego roku rozpoczęliśmy budowę
ogrodzenia wokół remizy. 1984 r.
26 czerwca nasza reprezentacja wzięła udział w zawodach sportowo
- pożarniczych na szczeblu Miasta i Gminy.
Zajęliśmy 2 miejsce. Reprezentacja
1985 r.
W ramach czynu społecznego członkowie OSP wkopywali słupy dla
ośrodka zdrowia w Dłużcu.
1.10.2017 roku Ochotniczki OSP Dłużec brały udział w mini
zawodach OSP.
Zabawa sprawiła wiele radości jak i również zmobilizowała nasze
druhny do dalszych sukcesów.